داستان موفقیت‌ تثبیت‌ وزن

موفقیت تثبیت وزن

طی تحقیقات انجام شده در میان 5000 هزار‌ فرد موفق به کاهش وزن‌ که با موفقیت تثبیت وزن کاهش یافته را حفظ کرده‌اند، محققان براساس نتایج بدست‌آمده، دریافتند علت موفقیت تثبیت وزن در آنها چه بوده است.

بعد از بررسی نتایج این تحقیق، محققان پی به خصوصیات مشترک در بین این افراد بردند. این خصوصیات به این افراد کمک کرد تا با موفقیت وزن خود را کاهش داده و تثبیت نمایند.

تثبیت‌وزن کاهش یافته بدین معنا است که افراد بعد از کاهش وزن توانسته باشند وزن خود را پایین نگه دارند و آن میزان کاهش وزن را حفظ نمایند.

 در ادامه به نتایج بدست آمده از این تحقیق اشاره خواهد شد، امیدواریم که این نکات برای شما، که قصدی برای کاهش وزن و تثبیت‌ وزن کاهش یافته خود دارید، کمک شایانی بکند.

1. وزن کردن

یکی از نکاتی که این افراد به صورت همیشگی عادت‌دارند. به صورت روزانه یا حداقل هفته‌ای یک بار به بررسی وزن خود اقدام می‌کنند و وزن خود را اندازه‌گیری کرده‌اند.

به این وسیله نسبت به بالا رفتن و پایین آمدن وزن خود و تغییرات آن آگاه می‌باشند و اقدامات لازم و واکنش‌های مناسب نسبت به این تغییرات نشان می‌دهند، تا با موفقیت تثبیت وزن خود را حفظ نمایند. این واکنش‌ها می‌تواند با ورزش بیشتر یا تلاش برای کم کردن میزان مصرف کالری در هر وعده‌ غذایی باشد.

2. محدودیت غذای چرب

یکی دیگر از خصوصیاتی که این افراد دارا بودند، محدود کردن مصرف غذاهای چرب خود بوده است. با وجود این‌که این نوع غذاها به صورت معمول پرطرفدار می‌باشد، اما این افراد بر میزان مصرف خود نسبت به مواد‌غذایی چرب حساسیت به خرج می‌دهند، و به میزان مصرف خودکنترل دارند، این خودکنترلی به موفقیت تثبیت وزن این افراد کمک کرده است.

افراد موفق به کاهش وزن و تثبیت‌ وزن، از این آگاهی برخوردارند که غذا های چرب جزوء پرکالری‌ترین غذاها می‌باشد. این نوع غذاها نسبت به غذاهای دیگر مانند مواد قندی، سه الی چهار برابر انرژی تولید می‌کنند که این میزان بیشتر تولید انرژی باعث افزایش وزن و عدم موفقیت تثبیت وزن در آنها می‌شود.

3. ورزش روزانه

خصوصیت دیگر این افراد عادت به ورزش روزانه می‌باشد. این اقدام آنها به صورت رفتاری ثابت و همیشگی در برنامه‌ی روزانه یا حداقل هفتگی آنها قرار گرفته‌است. این افراد تلاش خود را برای حداقل روزی یک ساعت ورزش می‌کنند‌، و سعی در حفظ و افزایش ساعات ورزش خود دارند.

علاوه بر تاثیری که ورزش در موفقیت تثبیت وزن این افراد گذاشته است، در روحیه آنها در هنگام تلاش برای کاهش وزن مفیدواقع شده است. توصیه می‌شود افرادی که اقدام به کاهش وزن خود می‌کنند، ورزش را در برنامه‌های روزانه خود حتی به صورت زمانی کوتاه قرار دهند تا به مرور در طی مسیر کاهش وزن و تثبیت‌ وزن آنها تاثیرگذار باشد.

4. خوردن همه‌وعده‌ها

یک خصوصیت دیگر این افراد که موفق به کاهش وزن و تثبیت‌ وزن خود شده‌اند، مصرف همه‌ی وعده‌های غذایی در طول شبانه‌روز و تلاش برای حفظ فاصله سه ساعت بین هر وعده غذایی اشاره کرد. آنها برای حفظ این فاصله‌ی زمانی از میان وعده در ساعت 10صبح و عصرانه در ساعت 6 بعد ازظهر در بین وعده‌های اصلی صبحانه، ناهار و شام خود استفاده می‌کنند.

این افراد با وجود اینکه تمام وعده‌های غذایی را در طول روز مصرف می‌کنند، اما حساسیت این افراد نسبت به میزان مصرف کالری برای هر وعده غذایی به چشم می‌خورد. این خصوصیت علاوه بر تاثیر درموفقیت تثبیت وزن این افراد، از پرخوری عصبی در آنها نیز جلوگیری می‌کند. پرخوری عصبی یک پدیده شایع در میان افرادی است که تلاش برای کاهش وزن و تثبیت‌ وزن خود دارند.

 

• یک نکته حائز اهمیت برای افرادی که اقدام به کاهش وزن می‌کنند. این افراد در هنگام تلاش برای کاهش‌ وزن دچار پرخوری عصبی می‌شوند. این حالت در هنگام کاهش میزان مصرف مواد غذایی ناشی می‌شود. راه‌حلی که برای رفع این پدیده پیشنهاد می‌شود، تلاش برای حفظ فاصله‌ی بین وعده‌های غذایی است که باید توجه داشت این فاصله بیشتر از سه ساعت نشود. این اقدام با کاهش میزان مصرف کالری در هر وعده غذایی اما افزایش تعداد وعده‌های غذایی میسر می‌باشد. این امر به افرادی که قصد کاهش وزن و تثبیت‌ وزن خود را دارند کمک شایانی خواهد کرد.

در نهایت امیدواریم این نکات و راه‌کارها بتواند احتمال موفقیت شما برای کاهش وزن و موفقیت تثبیت وزن  تشدید نماید و با موفقیت وزن خود را کاهش و حفظ نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + شانزده =