رابطه کاهش وزن و کوهنوردی

رابطه کاهش وزن و کوهنوردی

موضوعی که امروز می‌خواهیم درباره آن صحبت کنیم،‌ کاهش وزن و رابطه آن با کوهنوردی است. اضافه وزن معضل بزرگی است که پس از صنعتی شدن جوامع و کم تحرکی مردم به وجود آمده‌است؛ معضل چاقی و اضافه وزن که در پی آن بیماری‌های زیادی نظیر قند خون، فشار خون، آرتروز و خیلی از بیماری‌های دیگر به وجود می‌آیند و ممکن است شما نیز آنها را تجربه کرده باشید. برای حل این معضل در چه مسیری باید گام برداریم؟

تجربه کوهنوردی می‌تواند در این زمینه به ما کمک بزرگی کند. خیلی از شما ممکن است کوهنوردی کرده باشید. وقتی پای کوه می‌رسید،‌ تکلیف خود را مشخص می‌دانید. به قله نگاه می‌کنید و به دنبال ساده‌ترین و کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به آن می‌گردید. اما ممکن است در مسیر شما خطراتی وجود داشته‌باشند که شما را تهدید کنند؛ مانند دره، پرتگاه و تخته‌سنگ‌هایی که ممکن است در مسیر شما قرار داشته‌باشند و مانعی جدی بر سر راه رسیدن به قله باشند. بهترین کار برای عبور سلامت از کنار این خطرات این است که از یک بلد راه استفاده کنید تا شما را از هرگونه مشکل احتمالی که در این مسیر تهدید می‌کند، آگاه کند. این گونه است که می‌توانید با خیالی آسوده به سمت مقصد حرکت کنید و لذت دستیابی به قله را بچشید.

برای کاهش وزن و در خصوص مسئله چاقی و اضافه وزن هم همین مسئله صادق است. وقتی متوجه می‌شوید اضافه وزن دارید، مشخص است که میزان خوراک‌تان بیشتر از فعالیت بدنی شما است. به این ترتیب شما راه حل این مشکل را هم می‌دانید؛ باید میزان مصرف مواد غذایی را با میزان فالیت بدنی‌تان متناسب کنید تا بتوانید به وزن ایده‌آل‌تان دست پیدا کنید. این نکته برای همه کسانی که قصد کاهش وزن دارند،‌امری بدیهی به نظر می‌رسد.

ولی آیا می‌توانید به نتیجه دلخواه‌تان در کاهش وزن دست پیدا کنید؟

شاید خیلی از شما مسیر کاهش وزن را به تنهایی طی کرده‌باشید ولی خطرات و اتفاقاتی در این راه برایتان رخ داده باشد که نتوانسته باشید به نتیجه مطلوب‌تان برسید. چه بسا ممکن است بین 5 تا 20 کیلوگرم هم وزن‌تان را کم کرده باشید ولی پس از مدتی نه تنها همه این کاهش وزن برگشته باشد بلکه حتی وزن‌تان بیشتر از مقدار اولیه‌اش هم شده باشد. در کنار این مسئله ممکن است به بیماری‌هایی مثل زحم معده، خونریزی معده و بیماری‌های جانبی مثل یبوست یا تیره شدن پوست بدن هم دچار شوید. این معضلات دقیقا مشابه همان خطراتی است که در مسیر صعود به قله در کوهنوردی شما را تهدید می‌کنند و گاهی مانع از رسیدن شما به قله می‌شود. این‌ها بخشی از خطراتی است که در راه کاهش وزن شما را تهدید می‌کند و باید برای به سلامت عبور کردن از کنار آن باید فکر چاره‌ای باشید.

بهترین راه‌حل برای جلوگیری از این مخاطرات، کمک گرفتن از کسی است که در این مسیر تجربه کافی داشته باشد و راه درست و بی خطر را بشناسد و تا حد امکان بتواند شما را از هرگونه خطر احتمالی دور نگه‌دارد. حتی اگر به مشکل و سختی برخورد کردید، چاره آن را به خوبی بشناسد و بتواند شما را به درستی راهنمایی کند. به این ترتیب است که شما می‌توانید به وزن دلخواه‌تان دست پیدا کنید. راهنمایی گرفتن از یک مشاور تغذیه کاربلد همان نقطه عطفی است که شما را به وزن مطلوب‌تان خواهد رساند.

در نهایت هم وقتی کاهش وزن به میزان دلخواه‌تان را تجربه کردید و به وزن ایده‌آل‌تان دست پیدا کردید،‌ این فرد باتجربه به شما کمک خواهد کرد تا آن را حفظ کنید تا دوباره وزن‌تان افزایش پیدا نکند و وزن مطلوب‌تان را تثبیت کند.  مسئله برگشت مجدد وزن پس از تحمل سختی برای کاهش وزن،‌ مسئله‌ای است که احتمالا خیلی از مردم با آن مواجه شده‌اند. پس اگر مشاوره تغذیه‌ای بتواند به شما کمک کند تا جلوی این اتفاق را بگیرید، کمک بسیار بزرگی به شما کرده‌است.

به کسی که دارای تجربه کافی در این زمینه است اعتماد کنید و از تجربیاتش نهایت بهره‌برداری را بکنید. حتما به دستورالعمل‌هایی که برای‌تان تجویز می‌کند، عمل کنید تا بتوانید به نتیجه مطلوب‌تان دست پیدا کنید. یک مشاور تغذیه خوب دقیقا مانند یک بلد راه برای کوهنوردی است. تمام تلاشش را می‌کند که شما را به سر منزل مقصود برساند. پس به او اطمینان داشته باشید تا به وزن ایده‌آل‌تان دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 5 =