معضل چاقی

معضل چاقی

موضوعی که در این مقاله به آن می‌پردازیم، معضل قرن یعنی معضل چاقی است. دلیل چاقی و احساس گرسنگی در هنگام کاهش وزن نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دلیل چاقی

تنها دلیلی که کارشناسان برای چاقی بیان می‌کنند این است که میزان غذا و انرژی دریافتی بدن بیش از آن چیزی است که مصرف می‌شود. علت اصلی چاقی و افزایش وزن فقط و فقط همین مورد است.

این سوال نیز زیاد مطرح می‌شود که برخی از افراد در عین حال که زیاد غذا نمی‌خورند اما همچنان مشکل اضافه وزن دارند؟

در پاسخ به این سوال باید دو گروه را در نظر گرفت. گروه اول افراد چاق هستند، به عنوان مثال فردی که 120 کیلو وزن دارد و یک وعده غذایی مصرف می‌کند و گروه دوم، فردی که 70 کیلو زون دارد و او هم یک وعذه غذا می‌خورد.

دلیل این اختلاف وزن در چیست؟ تفاوت وزنی این دو گروه در تعادل بدن است. برای درک بهتر موضوع، یک مثال می‌زنیم. یک اتومبیل را در نظر بگیرید که پارک شده است. برای هل دادن و به حرکت درآوردن آن صرف انرژی زیادی لازم است. شاید سه نفر برای هل دادن آن نیاز باشد ولی بعد از به حرکت درآمدن یک نفر به راحتی آن را هل می‌دهد.

تعادل بدن

بنابراین، از تعادل خارج کردن مهم است و انرژی زیادی می‌طلبد. به عبارت دیگر، هر فرد با هر وزنی برای کاهش وزن باید تعادل وزنی بدن خود را بر هم زند. راه‌حل آن، کاهش حجم غذایی، کاهش دریافت انرژی و کالری و یا افزایش فعالیت بدنی و سوخت و ساز بدن است که از طریق ورزش و تحرک بدنی بدست می‌آید.

وقتی فرد به وزن دلخواه خود می‌رسد، به عنوان مثال فرد 120 کیلوئی به 80 کیلو می‌رسد، باید وزن جدید خود را تثبیت کند. به عبارت دیگر، باید به یک تعادل جدید در بدن خود دست یابد. به طور معمول، سه الی شش ماه به طول می‌انجامد تا تثبیت وزن صورت گیرد و بعد از آن وقتی بدن به تعادل جدید عادت کرد، برای خارج شدن از تعادل به انرژی اولیه نیاز خواهد داشت که تامین آن دشوار است.

تعادل وزنی بدن

احساس گرسنگی در کاهش وزن

این که فردی در حین کاهش وزن دچار گرسنگی شود و تحمل گرسنگی را نداشته باشد، امری طبیعی است. علت این گرسنگی را باید در مغز انسان جستجو کرد. مرکز کنترل بدن، مغز است که غده هیپوتالاموس آن را کنترل می‌کند. برای این که هیپوتالاموس سیگنال را دریافت کند، دو راه وجود دارد؛ لازم به ذکر است که راه‌های عمده مد نظر ما هستند:

یکی سیگنال معده به مغز است که در صورتی که حجم معده پر شده باشد به مغز سیگنال ارسال می‌کند و اعلام می‌کند که دیگر به غذا نیازی نیست. مورد دیگر وقتی است که قند خون افت می‌کند و پایین می‌آید. در این مورد هم سیگنال‌های مختلف ارسال می‌شوند که بدن نیاز به دریافت مواد غذایی و انرژی دارد.

به همین دلیل، احساس نیاز به وجود می‌آید که فرد باید غذا بخورد. برای رفع این احساس باید راهکارهایی در نظر گرفته شوند. عادات غذایی غلط نیز اهمیت دارند. یک سری از افراد با وجود انجام عمل‌های جراحی مانند بای پس یا اسلیو معده برای کاهش وزن، باز هم احساس گرسنگی می‌کنند.

با وجود این که با عمل جراحی حجم معده این افراد کاهش یافته است اما گرسنه هستند و تمایل به ریزه‌خواری دارند. این ریزه‌خواری ناشی از عادات غذایی غلط افراد است. 

باید تلاش کرد که این عادات غذایی غلط از بین روند و جایگزین مواد غذایی مجاز شوند. مواد غذایی مجاز اغلب شامل میوه، سبزیجات پخته و مواد غذایی دارای فیبر و کم کالری به شمار می‌روند و برای کاهش وزن توسط کارشناسان تغذیه توصیه می‌شوند.

تعادل منفی

برای این که کمتر غذا مصرف شود و تعادل منفی در بدن ایجاد گردد، باید تغییر در رژیم غذایی به وجود آید. مصرف مواد غذایی حاوی نشاسته و چربی باید محدود شود و با مواد پروتئینی، دارای فیبر و کم کالری جایگزین شوند. 

باید به این نکته توجه داشت که در مقایسه با کربوهیدرات‌ها، اگر یک تکه گوشت که 100 کالری دارد و جز پروتئین محسوب می‌شود را مصرف کنید، انرژی زیادی صرف سوخت و ساز آن خواهد شد. در واقع، تنها 70% آن اثر مفید دارد.

حالا سبزیجات را در نظر بگیرید. سبزیجات حدود 30% تعادل منفی ایجاد می‌کنند. یعنی بدن باید انرژی مصرف کند تا این گروه از مواد غذایی هضم شوند. در نتیجه، یک تعادل منفی در بدن ایجاد می‌گردد.

کلام آخر

برای کاهش وزن باید عادات غلط غذایی تغییر و جایگزین شوند. موادی که فیبر بالای دارند مانند حبوبات و سبزیجات بیشتر مصرف شوند و مصرف چربی‌ها و شیرینی‌جات به حداقل رسد تا تعادل منفی در بدن ایجاد شده و نتیجه مطلوبی از کاهش وزن بدست آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =