کاهش و افزایش سایز بدن بدون تغییر وزن؟

تغییر سایز بدن

موضوع مورد بحث امروز ما در ارتباط با سایز بدن و چاقی است. آیا امکان دارد کسی بدون اینکه وزن کم کند، سایز بدن خود را کاهش بدهد؟ یا بالعکس بدون افزایش وزن، سایز خود را افزایش دهد؟

آیا تغییر سایز بدن بدون تغییر وزن امکان پذیر است؟

خیلی‌ها هستند که به متخضض تغذیه مراجعه می‌کنند. آنها می‌گویند که از وزن خود راضی هستند. فقط یک مقدار شکم دارند. یا مقداری بازوهایشان بزرگ است. یا اینکه ران‌های آنها کمی نامتناسب است. این افراد تمایل دارند که این قسمت از اندام‌شان را کوچک کنند. از طرفی نمی‌خواهند وزن خود را پایین بیاورند. چون معتقدند با کاهش وزن، ترکیب صورت‌شان به هم می‌ریزد.

در پاسخ به این افراد باید گفت که بدون تغییر وزن اساسا امکان تغییر سایز وجود ندارد. مگر این که به سراغ روش‌های غیر رژیمی بروند. برخی از این روش‌ها عبارتند از: جراحی، اکوساکشن و … . البته این روش‌ها اساسا مورد نظر ما نیستند. ولی در کل باید بدانید که بدون رژیم غذایی مناسب، امکان تغییر سایز وجود ندارد.

ورزش در کنار رژیم غذایی

اما می‌توان به کمک برخی ورزش‌های خاص در کنار رژیم غذایی، مشکلات عدم تناسب اندام در برخی از بخش‌های بدن را برطرف نمود. ورزش‌های هوازی و تمرینات قدرتی نمونه‌ای از این ورزش‌ها هستند. شما وقتی ورزش هوازی را برای مدتی انجام می‌دهید، چربی‌های بدن شما می‌سوزد. از طرفی عضلات بدن شما تقویت می‌شود. لذا تغییر چندانی در وزن شما به وقوع نمی‌پیوندد.

ترس از عوارض لاغری

این طبیعی است که به دنبال لاغری یک سری عوارض ظاهری در افراد به وجود بیاید. نباید به خاطر ترس از این عوارض از لاغر شدن ترسید. بلکه می‌توان به کمک روش‌های اصولی این عوارض را کنترل کرد. بسیاری از افراد به خاطر اینکه پس از لاغر شدن ممکن است پوست‌شان کشیده شود و یا صورت‌شان کشیده و لاغر شود، به سمت لاغری نمی‌روند. در حالیکه این مسائل امروز کاملا قابل کنترل است. همچنین تعارض و تضادی با رژیم لاغری ندارد.

وزن شما باید متناسب با قد شما باشد. به عنوان مثال اگر قد شما 160 سانتی متر است،  نباید وزن‌تان بالاتر از 60 کیلوگرم باشد. هرچه به این عدد نزدیکتر باشید، ‌قطعا تناسب اندام بهتری نیز خواهید داشت. به تبع آن هرچقدر وزن شما از این عدد بیشتر باشد، اضافه وزن دارید و اگر از آن وزن کمتری داشته باشید دچار کمبود وزن هستید.

کارکر ترازو در کاهش وزن

نکته مهم این است که وزن شما صرفا یک عدد کلی است. این عدد در واقع یک عدد برآیندی است. در خصوص میزان آب، چربی و عضلات بدن شما قضاوت درستی در اختیارتان نمی‌گذارد. لذا در مسیر کاهش وزن فقط به ترازو اکتفا نکنید.

به همین دلیل یک مفهوم به نام BMI معرفی شده است تا فرد در ازای بررسی چند شاخص،‌ متوجه شود که اضافه وزن دارد یا خیر. وقتی فقط هدف‌تان کم کردن وزن باشد، ممکن است در این مسیر آب بدن یا عضلات‌تان را از دست بدهید. در حالی که شما باید روی چربی‌سوزی تمرکز کنید. به این ترتیب به تعادل در بدن خود کمک می‌کنید. از طرفی چربی اضافی بدن را سوزانده‌اید. در عین حال موجب تقویت عضلات خود شده‌اید.

به طور کلی مسئله وزن کردن با ترازو به مدل رفتاری افراد هم بستگی دارد. برخی با وزن کردن روزانه انگیزه می‌گیرند. امیدشان بیشتر می‌شود. وزن خود را بهتر کنترل می‌کنند. اما در مقابل عده‌ای با وزن کردن روزانه خود دچار نا امیدی می‌شوند. یعنی وقتی وزن‌شان یکبار زیاد می‌شود، خسته می‌شوند و رژیم را رها می‌کنند.

تاثیر انگیزه در کاهش وزن

برخی روش‌ها برای کاهش وزن و تغییر سایز بدن کاربرد انگیزشی دارند. مثلا گاهی توصیه می‌شود یک لباس را که دوست دارید ولی برایتان تنگ است را انتخاب کنید. این لباس را به صورت ماهانه یکبار امتحان کنید. شک نکنید اگر بعد از چند ماه این لباس برای‌تان اندازه شود،‌ یک انقلاب انگیزشی در شما به وقوع می‌پیوندد.

سعی کنید برنامه‌های رژیم غذایی و تمرینات ورزشی را گام به گام پیش ببرید. عجله نداشته باشید. برای خود برنامه منسجمی تنظیم کنید. قدم به قدم پیش بروید. خود را متعهد کنید که هر روز به برنامه‌تان عمل کنید. برای خود جریمه انجام ندادن تمرین یا رژیم غذایی در نظر بگیرید. به هدف نهایی‌تان همواره فکر کنید. شک نکنید با ثبات قدم به اهداف‌تان دست پیدا می‌کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 2 =