عملکرد بهتر بدن در مقابل کرونا با رژیم غذایی

ویروس کرونا

موضوعی که امروز در خدمت شما هستیم، بحث مربوط به تأثیر رژیم غذایی بر روی سیستم ایمنی بدن است. اینکه آیا رژیم غذایی می‌تواند سیستم ایمنی ما را تقویت یا تضعیف نماید یا خیر؟

در بین عموم این مسئله شایع است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند با رژیم غذایی بدن‌شان در برابر بیماری‌ها ضعیف و آسیب‌پذیر می‌شود. به ویژه در حال حاضر و با شیوع ویروس کرونا این مسئله شایع‌تر شده‌است. صحت و سقم این ادعا را می‌خواهیم در این مطلب بررسی کنیم.

آیا رژیم غذایی باعث تضعیف بدن در برابر ویروس کرونا می‌شود؟

در حالت کلی باید گفت که این ادعا به هیچ وجه پایه علمی ندارد. چراکه در این صورت باید افرادی که پیش از این رژیم غذایی خاصی داشتند، باید تاکنون در اثر بیماری‌های مختلف از بین می‌رفتند.

بیماری‌های کشنده دیگری از قبیل هپاتیت و همه‌گیری‌های دیگری نیز تاکنون در میان جوامع وجود داشته‌است. اما بسیاری از افرادی که رژیم غذایی داشته‌اند به این بیماری‌ها اصلا مبتلا نشده‌اند.

لذا نمی‌توان گفت که یک رژیم غذایی در شرایط شیوع ویروس کرونا،‌ سلامتی شما را به خطر می‌اندازد. نباید به این مطالبی که پشتوانه علمی ندارد، توجه نمود.

اگر رژیم غذایی درستی اتخاذ کنید و مصرف مواد غذایی خود را به صورت کنترل شده داشته باشید، جای نگرانی وجود ندارد. باید تلاش کنید تا با رژیم غذایی مناسب، BMI خود را در بازه متناسب نگه‌دارید.

در واقع باید وزن‌تان با اندام شما در تناسب باشد تا سلامتی شما تضمین شود. لذا رژیم غذایی سالم، نه تنها بدن شما را در برابر بیماری‌ها تضعیف نمی‌کند. بلکه سیستم ایمنی بدن شما را تقویت نیز می‌نماید و شما را در برابر بیماری‌ها مقاوم‌تر می‌کند.

مشورت با متخصص تغذیه

برای تدوین یک رژیم غذایی سالم و کامل، نیاز به مشورت با یک متخصص تغذیه دارید. او در خصوص نقشه راه شما به خوبی به شما مشورت می‌دهد. در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سر خود و بدون پشتوانه کار کارشناسی، می‌تواند عوارض تلخی را برای شما به همراه داشته باشد.

یک مشاور تغذیه خوب،‌ مانند یک بلد راه است. او به خوبی موانع موجود بر سر راه شما را می‌شناسد. این فرد با آگاهی از مسیر درست، شما را در رسیدن به وزن ایده‌آل‌تان از طریق یک رژیم غذایی اصولی و سالم یاری می‌کند.

قلب و ریه ما برای اداره یک بدن با اندام متناسب ساخته شده‌اند و می‌توانند از پس آن بربیایند. لذا باید وزن شما حتما متناسب با اندام شما باشد تا برای اعضای بدن‌تان مشکلی پیش نیاید. مهم این است که رژیم غذایی خود را درست تنظیم کنید.

رژیم غذایی در کنار رعایت نکات بهداشتی

تنوع غذایی همیشه مورد تأکید ما بوده‌است. باید سعی کنید در سبد رژیم غذایی خود، مواد غذایی مختلفی را به تناسب بگنجانید. سبزیجات که سرشار از ویتامین‌ها، املاح و ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن هستند را نیز باید حتما در رژیم غذایی خود بگنجانید.

البته در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، توصیه می‌شود سبزیجات را به صورت پخته مصرف کنید. به این ترتیب از ابتلا به این بیماری از این طریق جلوگیری به عمل می‌آورید.

در این ایام بسیاری برای رعایت نکات بهداشتی بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانند، نباید اجازه داد که با افزایش وزن، بیماری دیگری به غیر از کرونا به سراغ ما بیاید. عوارض خطرناکی در پی افزایش وزن در انتظار افراد خواهد بود. چربی خون،‌ دیابت، فشار خون و آرتروز از جمله بیماری‌هایی است که در اثر افزایش وزن انسان‌ها را تهدید می‌کنند.

یک رژیم غذایی سالم و در کنار آن ورزش کردن متناسب با شرایط هر فرد، می‌تواند ضمن حفظ سلامتی شما، نشاط و شادابی شما را نیز به ارمغان بیاورد. البته باید در نظر داشت که در شرایط شیوع ویروس کرونا باید از ورزش‌های پرخطر دوری کرد. ورزش‌های متنوع و بسیار مناسبی در خانه می‌توانید انجام دهید و به حفظ تناسب اندام خود کمک کنید.

نگران نباشید

بنابراین به هیچ وجه نگرانی و استرسی از بابت رژیم غذایی سالم خود نداشته باشید. رژیم غذایی سالم می‌تواند ضامن سلامتی شما تحت شرایط مختلف باشد.

صرفا باید تلاش کنید تا به برنامه رژیم غذایی که توسط دکتر متخصص برای شما تهیه شده است، پایبند باشید. بسیاری از افراد پس از مدتی خسته می‌شوند. رژیم غذایی را کنار می‌گذارند. این رفتار نه تنها کمکی به کاهش وزن نمی‌کند. بلکه گاهی موجب افزایش بیش از حد وزن نیز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 3 =