اطلاعات جامع کنترل وزن کودکان تا سنین بلوغ

کنترل وزن کودکان

کنترل وزن کودکان و جلوگیری از کاهش و یا افزایش وزن آنها دغدغه مهمی برای والدین است تا علاوه بر تامین نیازهای بدن، از اضافه وزن در آینده نیز جلوگیری شود. در ادامه به اهمیت این موضوع خواهیم پرداخت.

مشکلات اضافه وزن تا سن بلوغ

افزایش وزن در سنین بلوغ برای کودکان از جهات مختلفی آسیب زننده است و باید روش‌هایی برای کنترل وزن کودکان در نظر گرفته شود. اولین موردی که افزایش وزن و عدم کنترل آن در کودکی به وجود می‌آورد، مورد تمسخر قرار گرفتن کودک توسط همسالان خود است. کودکی که دارای اضافه وزن است ممکن است مانند به خوبی همسالان خود ندود یا در انجام بازی‌های حرکتی کمی مشکل داشته باشد. این مشکل در انجام فعالیت‌های بدنی ممکن است کودک را به دلیل در معرض تمسخر قرار گرفتن، از اجتماع و فعالیت‌های گروهی دور و وی را منزوی کند.

علاوه بر بعد روانی این مشکل، بعد جسمی نیز دارد و باعث در خطر افتادن سلامتی کودکان دارای اضافه وزن در دوران بلوغ می‌باشد. کودکی که اضافه وزن کنترل نشده دارد، ممکن است در دوران بزرگسالی دچار عوارضی مانند آرتوروز شود. به علت تداوم فشار روی زانو، این کودکان در بزرگسالی ممکن است از مشکلات مفاصل رنج ببرند و دچار درد شوند. همچنین این کودکان، مستعد ابتلا به بیماری‌هایی مانند مشکلات قلبی عروقی، فشار خون، دیابت و … هستند و ممکن است سلامتی آنها به خطر افتد. به همین دلایل، روش‌های کنترل وزن کودکان باید فراگرفته و به آنها توجه ویژه‌ای شود. تا کودکان در آینده دچار این قبیل مشکلات نشوند.

کنترل وزن کودکان-افزایش وزن

روش‌های کنترل وزن کودکان و جلوگیری از افزایش وزن

برخی از افراد برای کنترل وزن کودکان برا تامین مواد مغذی بدن آنها، از مکمل های غذایی استفاده می‌کنند و برخی روش‌های دیگری برای کنترل وزن آنها در نظر گرفته‌اند.

غذای مورد نیاز برای کودکان بیشتر وابسته به سن آنها است. البته مسائل دیگر نیز مانند وراثت، فعالیت بدنی و… نیز در این بین بسیار تاثیرگذار است.

هر کودک به میزان سن خود، به ازای هر سال سن، یک قاشق غذاخوری در هر وعده نیاز به غذا دارد. برای مثال کودک 5 ساله در هر وعده اصلی 5 قاشق غذاخوری صبحانه، 5 قاشق غذاخوری ناهار و 5 قاشق غذاخوری شام نیاز دارد و کودک 10 ساله 10 قاشق. پس بهتر است به کودکان خود اصرار نکنید که بیشتر از این حد غذا بخورند زیرا این مقدار کافی است. در کنار این مقدار غذا در وعده‌های اصلی، میان وعده‌ها نیز بسته به شرایط و مواد مورد نیاز، برای کودکان لازم هستند. البته دقت کنید که در این وعده‌های غذایی، حتما مواد مورد نیاز بدن و فیبر مورد نیاز کودکان تامین شود زیرا این موضوع از اهمیت ویژه‌ای در کنترل وزن کودکان برخوردار است.

میزان فیبر مورد نیاز در کودکان نیز به سن آنها بستگی دارد. فیبر مورد نیاز هر کودک، به طور متوسط به میزان سن کودک به علاوه 5 گرم می‌باشد. برای مثال کودک 10 ساله، به 15 گرم فیبر روزانه نیاز دارد.

تامین این فیبر مورد نیاز، می‌تواند از منابع مختلف غذایی باشد. منبع اصلی فیبر گیاهان و سبزی‌ها هستند. برای تامین آن می‌توان از سالاد، سبزی خوردن و یا سبزیجات در غذا‌ها مانند قرمه سبزی و سبزی پلو استفاده شود.

کنترل وزن کودکان- سبزیجات

این منابع اکثرا با غذاها تامین می‌شوند و احتیاج به مکمل‌های غذایی در کنار آن نیست. در صورت نیاز می‌توانید از مکمل‌هایی مانند زینک به مقدار کم حدود هفته‌ای یک یا دو بار استفاده کنید.

اهمیت نوع و مدل غذا در کنترل وزن کودکان

نکته دیگر در رابطه با غذای کودک، نوع و شکل غذای کودک است.

غذای کودکان باید با شرایط مورد علاقه آنها فراهم شود تا میل به غذا خوردن در آنها زیاد شود. زیاد داغ نباشد و دکوراسیون خوب و شیکی داشته باشند.

این کار باعث علاقه و ترغیب به غذا خوردن در کودکان خواهد شد. علاوه بر این بزرگسالانی که کودک به آنها علاقه دارند نباید از خوردن برخی از غذا‌ها ممانعت کرده و جمله این غذا را دوست ندارم برا به زبان آورند. زیرا کودک نیز الگو برداری کرده و باعث می‌شود کودکان نیز نااگاهانه در خوردن برخی غذاها مقاومت داشته باشند.

لبنیات در غذای کودکان خیلی اهمیت دارد و خوردن حداقل 3 لیوان در روز لازم است.

شیر، ماست یا پنیر تفاوتی ندارد. لبنیات از مهم‌ترین منابع کلسیم هستند و باید حتما از آن استفاده شود. یک لیون شیر، یک پیاله ماست و یک قوطی کبریت پنیز هر سه یک لیوان لبنیات محسوب شده و کودک باید از آن استفاده کند تا کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =