استرس و نقش آن در چاقی

توضیحات دکتر افشاری در مورد استرس و تاثیر آن در چاقی

استرس از جمله معضلات رژیم لاغری  می باشد چرا که بر اساس تحقیقات صورت گرفته می توان گفت استرس نقش بسزایی در چاقی افراد دارد. از جمله تاثیرات آن می توان به کند شدن سوخت و ساز بدن، کم خوابی و تغذیه نامناسب اشاره نمود که تمامی این موارد در رژیم لاغری اختلال به وجود می آورند.

رژیم لاغری

افراد بسیاری به دلیل داشتن وزن بالا، رنج می برند که برای رهایی از این دغدغه و مشکل انواع روش ها و رژیم های غذایی مختلف را اجرا می کنند. در این میان برخی از افراد بر این باور هستند که کم کردن وعده های غذایی با کالری پایین سبب کم کردن وزن خواهد شد، در حالی که این روش نه تنها در لاغر شدن، شما را یاری نمی کند بلکه سبب استرس و اضطراب در شما خواهد شد و باعث چاقی شما نیز خواهد شد. رژیم لاغری در سال های اخیر از جمله رژیم هایی می باشد که متخصصان برای افراد تجویز می کنند که در این رژیم استفاده از روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن آووکادو توصیه می شود. در رژیم لاغری خود سبزیجاتی مانند کلم چینی، کاهو، اسفناج، لوبیا سبز، کلم بروکلی، کدو تنبل، بادمجان و کنگر فرنگی را بگنجانید. در خاطر داشته باشید که استرس و اضطراب از عوامل تشدید کننده وزن شما می باشد و وجود این آیتم در کنار رژیم از به دست آوردن نتیجه مطلوب جلوگیری خواهد کرد. در ادامه مطلب در خصوص رابطه استرس با چاقی صحبت خواهیم کرد لطفا با ما همراه باشید.

رژیم لاغری

استرس و نقش آن در چاقی

آیا تا به حال توجه کرده اید زمانی که استرس دارید مشتاق و علاقه مند به خوردن غذاهای چرب و یا با قند بالایی هستید؟ آیا تا به حال مشاهده کرده اید زمانی که تحت فشار هستید پرخوری می کنید؟

سال ها است که بسیاری از افراد بر این باور هستند که استرس تاثیر و نقش بسیار زیادی در چاقی و افزایش وزن دارد که در حال حاضر با توجه به تحقیقات صورت گرفته می توان گفت دلایلی علمی بر این رابطه بدست آمده است. با توجه به گفته متخصص کاهش وزن و سخنگوی انجمن رژیم غذایی آمریکا آن دسته افرادی که با استرس مواجه هستند معمولا خوراکی ها و تغذیه نامناسبی دارند و در نتیجه این موضوع سبب چاقی و افزایش وزن در افراد می شود که این افزایش وزن ناگهانی، خود سبب اضطراب و استرس افراد می گردد. استرس همیشه با تغییرات شیمیایی همراه است و سبب می شود افراد هوس خوردن غذاهای نامناسب را داشته باشند. از این جهت در رژیم لاغری متخصصین تاکید دارند که از استرس و اضطراب به دور بوده و به هیچ وجه خود را در چنین موقعیتی قرار ندهند. به گونه ای که می توان گفت برای دریافت نتیجه ای موثر از رژیم لاغری بایستی این آیتم را از زندگی خود حذف کنید.

رژیم لاغری

استرس محرک هورمون های اشتها آور است

هورمون های استرس تاثیر بسزایی در سلامت افراد دارد و می توان تاثیر آن را در وزن، وضعیت روحی، میل جنسی و پوست مشاهده کرد. افراد به دلیل قرار گرفتن در محیط استرس آور نوعی واکنش دفاعی از خود نشان داده و به دنبال آن آدرنالین به بدن تزریق می گردد که انفجار این آدرنالین تاثیر مستقیم بر ذخیره انرژی دارد و سبب ترشح کورتیزول در بدن می شود و شما احساس نیاز به انرژی خواهید کرد که در نتیجه با احساس شدید گرسنگی به پرخوری پرداخته و از این طریق روز به روز وزن خود را افزایش خواهید داد. این موضوع برای افرادی که رژیم لاغری را دنبال می کنند سبب اختلال در رژِیم و نتایج نامطلوب خواهد شد.

رژیم لاغری

استرس سبب کنار گذاشتن وعده های غذایی می شود

استرس همانطور که در بخش های قبلی نیز به آن اشاره داشتیم سبب عادات غذایی نادرست و اشتباه در افراد می شود که کنار گذاشتن وعده های غذایی یکی از این موارد می باشد. چرا که زمان هایی که استرس دارید این امر سبب می شود که شما تصمیم درستی در مورد تغذیه خود نگیرید و به جای خوردن غذاهای مفید و صحیح به رژیم غذایی نادرست روی آورید. در نتیجه خود را برای یک بحران در آینده آماده می کنید. توجه داشته باشید که نداشتن وعده های غذایی اصلی و درست باعث کند شدن سوخت و ساز بدن می شود و در نتیجه با افزایش وزن و چاقی مواجه می شوید. همچنین پایین بودن سطح قند خون فعالیت را برای شما بسیار سخت کرده و سبب استرس ناخواسته می شود. افرادی که می خواهند رژیم لاغری داشته باشند در گام اول باید مقدار کالری دریافتی روزانه خود را افزایش داده و با غذاهای سالم و پرکاری تغذیه کنند.

رژیم لاغری

سوخت ساز بدن کند می شود: رژیم لاغری

از آخرین مواردی که در خصوص تاثیر استرس در رژیم لاغری می توان به آن اشاره کرد کند شدن سوخت و ساز بدن می باشد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته افرادی که استرس دارند کالری کمتری سوزانده و سطح انسولین در بدن این افراد بسیار افزایش یافته است که این امر سبب جمع شدن چربی و بافت در اطراف شکم و دور کمر می شود. اگر قصد دارید به وزن ایده آل برسید و وزنی مناسب و اندامی زیبا داشته باشید بایستی از حضور در محیط های پر استرس دوری کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 5 =